Hayrettin Karaman, Yazıcıoğlu İçin Ne Demek İstedi?

Hayrettin Karaman, Yazıcıoğlu İçin Ne Demek İstedi?
Star gazetesi yazarı Eser Karakaş, bugünkü yazısında YeniŞafak yazarı Prof. Dr. Hayrettin Karaman'ın geçtiğimiz günlerdeki o çok konuşulan yazısına değindi.

Eser Karakaş, Hayrettin Karaman'ın yolsuzluk operasyonları sonrasında yaptığı toplum menfaatleri için bir şahsa zarar verilmiş olmasına göz yumulabilir mealindeki açıklamasından sonra şaşırtıcı bir şekilde merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun ismini vermiş ve kamuoyunda ünlü ilahiyatçının ne söylediğini daha net bir şekilde açıklaması yönünde tepkiler almıştı.

Bu konuya bugünkü köşesinden dahil olan Karakaş da aynı mevzuya parmak basıp şu itirazı getirdi: ''Çok iyi bildiğim ve Sayın Karaman’a katılamadığım konu “Kamuya ait zararı önlemek için bir şahısa ait zarar göze alınır, sineye çekilir” doğru ilkesinin ASLA VE ASLA CİNAYETLERE İNDİRGENEMEYECEĞİDİR'' diyerek evrensel hukuk kurallarından örneklerle hatırlatma yaptı ve herkes gibi o da Karaman'ın açıklama yapması gerektiğini dile getirdi.

İŞTE ESER KARAKAŞ'IN BUGÜNKÜ YAZISI;

Sayın Hayrettin Karaman ne demek istedi?

Sayın Prof. Dr. Hayrettin Karaman ile tanışırım, farklı dünyaların insanıyız ama kendisine, bilgisine, tutarlılığına, duruşuna hep saygı duymuşumdur.

Sayın Karaman ile farklı ortamlarda birlikte olabildim, bu birliktelikler bence farklı dünyaların insanlarının da farklı ortamlarda birlikte olabileceklerinin çok hoş kanıtları idiler.

Hoca’nın yazılarının önemli bir bölümünü anlamama zaten bu konulara ilişkin bilgi düzeyim yeterli değildir, anlayabildiklerimin de önemli bir bölümüne, itiraf edeyim, katılamam ama zaten Hoca’nın da bunu dert edineceğini hiç zannetmem.

Ancak, Sayın Karaman’ın 19 Aralık 2013 tarihinde, daha çok yeni bir tarih, gazete makalelerinin yayınlandığı Yeni Şafak gazetesinde yazdığı, “Türkiye’nin dostları ve düşmanları” başlıklı çok ilginç bir yazısı var.

Aşağıda size söz konusu yazının son bölümünü aynen aktarıyorum.

(............)

Kamuya (ve bu arada ümmete) ait zararı önlemek için bir şahıs, bölge veya gruba ait zarar göze alınır, sineye çekilir.

Siyasette olan selim akıl ve kalb sahiplerine de bu kuralı hatırlatıyor ve örnek olarak merhum şehid Muhsin Yazıcıoğlu’nu dua ile anıyorum.

Bu yazıyı, özellikle de son paragrafı, bir başkası yazsa idi, açık söylüyorum, okur geçerdim, aklımda iz de bırakmaz idi ama söz konusu olan müellif Prof. Dr. Hayrettin Karaman olduğunda iki defa düşünmek gerekiyor ve ben de öyle yapıyorum.

Ben iki defa düşündüm, hatta daha fazla da düşündüm, bir yere gelemedim.

İlgilenenler, yazının tümünü görmek isteyenler, Yeni Şafak’ın sitesinden bulabilirler.

Yazının gazetede yayınlandığı tarih de ilginç, 19 Aralık 2013.

Hoca ne demek istemiş bu yazısında?

Türkiye’nin çok karanlık, çok kirli bir faili meçhuller karnesi var.

Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu da bunların arasında mı, gerçekten bilemiyorum.

Ancak, çok iyi bildiğim ve Sayın Karaman’a katılamadığım konu “Kamuya ait zararı önlemek için bir şahısa ait zarar göze alınır, sineye çekilir” doğru ilkesinin asla ve asla cinayetlere indirgenemeyeceğidir.

Mecelle’nin bu formülasyonu evrensel bir hukuk ilkesine işaret edebilir, kamusal çıkarın, iyi tanımlanabilir ise, bireyin çıkarının önünde olduğunu ifade eder ve ancak o kadarını, o da belirli bir orantılılık ilkesi çerçevesinde ifade eder.

Bu iyi bilinen ve genel kabul gören ilkeyle Muhsin Yazıcıoğlu cinayetini ilişkilendirmek ne anlama gelmektedir?

Sayın Hayrettin Karaman Hoca’nın bildiği bir nokta var ise, bunu açıklamak da “‘Zarar-ı âmmı def’içün” zaruri olabilir.

Kamusal zararlar hiyerarşisinin en tepesinde muhtemelen faili meçhul cinayetler de vardır.

Bizlerin bilemeyeceği başka şeyler yoksa.

ESER KARAKAŞ'IN BUGÜNKÜ YAZISININ TAMAMINI BURADAN OKUYUNUZ

Yorumlar

    Yorum Ekle

    YAZI DİZİSİ 'sine ait haberler